Rose Muhando narrates how the devil took control of her life during her heydays

Rose Muhando

Rose Muhando really struggled with evil forces in the last three or four years before she relaunched her music career in 2019.

Sometimes in November 2018, a video surfaced online showing controversial preacher James Ng’ang’a exorcising demons out of Rose Muhando.

The exorcism happened at pastor Ng’ang’a’s church Neno Evangelism Center in Nairobi. Rose Muhando was admitted in hospital for months after the demonic expulsion.

Muhando opened up about her struggle with evil forces during a recent interview with Tanzania’s Clouds TV.

Speaking during the interview, the Bongo gospel singer stressed that she was never happy during the period of her greatest success in the music industry.

Muhando denied claims that she used to do hard drugs, instead stressing that her predicament was the devil’s work.

Rose Muhando during a church service in Kenya

“Nilikuwa nikipigwa nilikuwa sina mahali pa kukimbilia, sijawahi kutumia madawa ya kulevya hata siyajui hata rangi yake. Siwezi kuongea yote hapa,” said Rose Muhando.

Adding that;

“Sijawahi kuchanganyikiwa nimeenda Kenya mara nyingi sana. Kuna mambo siwezi kuyaeleza hapa kwa usalama wangu. Tangu nimekuwa maarufu sijawahi kuwa na furaha, afadhali sasa hivi watoto wanajua. Nimepigwa nimedhalilishwa na siwezi kusema kwa usalama wangu, ufunge na kuomba uimbe halafu mtu anataka akumiliki kama bidhaa yake mateso niliyapata ni makubwa.”

Share your thoughts, and Join the conversation on Twitter or Facebook:

Tags

Post a Comment

0 Comments
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.